Gawędy o prawie harcerskiem. Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy

Dostępność: na wyczerpaniu
Cena: 21,00 zł 21.00
  • Reprint wydania z 1929 r. Stanisław Sedlaczek
  • Wydawnictwo - Oficyna Wydawnicza "Impuls"
  • Ilość stron - 52
  • Oprawa twarda, szyta

    Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć”
ilość szt.
Ocena: 0
Producent: Impuls
Kod produktu: 11233

Opis

NA SŁOWIE HARCERZA
POLEGAJ JAK NA ZAWISZY


Nasza droga wspólna.

Nasze braterstwo harcerskie ułatwia nam pracę nad sobą, prowadzoną poto, aby poznać nasze zadania w życiu i środki do ich urzeczywistniania, aby postanowić poznane zadania wykonać i wytrwać w postanowieniu, wiedzieć jak żyć po harcersku, chcieć tak żyć, czyli umieć panować nad sobą, umieć żyć, czyli opanowywać duchowe i materjalne środki do tego, wytrwać, zatem nie dać się zrazić trudnościom, a przez to osiągnąć swój cel.

Szumiący Dąb przedstawiając na VI Kongresie Skautowym w Badenie psychologiczne podstawy ideologji skautowej bardzo pięknie wyłożył, że jedną z cech, która odróżnia człowieka od zwierząt jest wola doskonalenia się. Oczywiście mamy tę wolę, co zatem trzeba robić, aby się „doskonalić”.

Dowiedzieć się o tem nie jest rzeczą trudną. Chrystus wskazał nam w Swej Boskiej nauce ideał człowieka. Ewangeliści, Ojcowie Kościoła zapisali nam tę naukę, Kościół przechowuje ją, wyjaśnia i rozpowszechnia. My harcerze mamy jeszcze i to ułatwienie, że nasze Prawo Harcerskie pomaga nam zrozumieć, jakimi mamy być, co mamy czynić. A Prawo, jak to już nieraz znakomici kapłani wskazywali, w istocie swej opiera się o Chrystusową naukę.

Dokładne poznanie i zrozumienie Prawa Harcerskiego jest niezbędne dla wszystkich, którzy chcą być prawdziwymi harcerzami, skautami z ducha, nie z munduru, nie z form zewnętrznych, z pozorów. Gawędy nasze poświęcimy zatem najpierw poznawaniu Prawa.

Niechaj to naprawdę będą gawędy. To znaczy, że nie będziecie tylko czytali, co napiszę, ale, że porozmawiacie na tematy poruszane i napiszecie do mnie, co o tem co piszę, sądzicie; jak Wy rozumiecie dany punkt Prawa, czy jego obowiązującego wyjaśnienia. Najbardziej jednak pożyteczne będą Wasze uwagi co do tego, jak kto z Was pracuje nad sobą, jakiemi sposobami, jakie osiągnął wyniki. Postaram się temi myślami Waszemi podzielić się z ogółem harcerzy i harcerek, aby w ten sposób naprawdę wspólnie pracować nad sobą, skupiając się około ideologji harcerskiej, jak około ogniska, które oświeca nas i ogrzewa.

Opinie o produkcie (0)

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium