Książka o Wielkim Wodzu

Dostępność: na wyczerpaniu
Cena: 37,00 zł 37.00
  • Reprint wydania z 1936 r. Leopold Stanisław Günsberg 
  • Wydawnictwo - Oficyna Wydawnicza "Impuls"
  • Ilość stron - 268
  • Oprawa twarda, szyta
  • Format A6

    Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć”
ilość szt.
Ocena: 0
Producent: -
Kod produktu: 11229

Opis

Przedmowa


Gdy Polska cała trwała w żałobie po zgonie Wodza Narodu, Józefa Piłsudskiego, harcerstwo polskie, odruchem serca wiedzione, proklamowało go patronem swego związku. Proklamacja ta była głośnem utwierdzeniem tej wiary, że wszystko co w nowej Polsce wielkie, dobre i rycerskie, z działalności Marszałka początek swój bierze. Harcerstwo polskie, które nie oddawało się dotychczas pod niczyj patronat, stwierdziło tym aktem, że pracę swą dla Polski prowadzić pragnie pod znakiem Marszałka Piłsudskiego.


Proklamowanie patronatu było tylko aktem wstępnym. Dokonały go dwa pokolenia harcerskie. Ci, którzy mieli szczęście walczyć o Polskę pod wodzą Wielkiego Marszałka, i ci — młodsi — którym dane było patrzeć na pracę Piłsudskiego dla Polski. Niedawno straciła Polska swego Wodza, a już idzie ku życiu fala najmłodszych, dla których jest On tylko dźwiękiem nazwiska, konturem portretu i znanym ze stoustnej legendy duchem opiekuńczym nowej Polski. Dla tego właśnie pokolenia trzeba przekazać Marszałka jaknajbardziej bliskiego i jaknajbardziej żywego. Żeby spiżowy głos legendy nie odsunął ducha Józefa Piłsudskiego od wartkiego prądu polskiej codzienności. Wódz Józef Piłsudski, człowiek prosty i czujący, najbliższy był całem swem życiem szarzyźnie pracy i trudu żołnierskiego. Tak gorliwie zwalczał krzykliwą odświętność, że pamięć o nim żyje tylko w codziennym trudzie i atmosferze bezimiennego poświęcenia. Niech młode pokolenie Polski, które idzie w życie, widzi Marszałka w kręgu tych spraw, którym był najbliższy.


Dzieje harcerstwa wchodzą w okres przejęcia spadku ideowego życia i działalności Marszałka Piłsudskiego. Tworzona przez harcerstwo przyszłość Polski ułoży się tak, jak widział ją Wódz. Aby zaszczytna spuścizna stała się własnością harcerzy, musi im objawić się prawda o życiu Marszałka, prawda przekonywująca i dostępna. Karty tej książki przynoszą ją młodzieży jako rzecz cenną i niezbędną. Książka ta znajdzie się w każdej drużynie i każdej gromadzie harcerskiej, zacznie każdą pracę harcerską. Jest bowiem obrazem Ojca i Przyjaciela. Zaglądanie do kart jej każdy harcerz, gdy zapragnie wskazówki i podpory. Józef Piłsudski powiedział: „Gdy jestem w rozterce z sobą, gdy wszyscy są przeciw mnie, gdy wokoło podnosi się burza oburzenia i zarzutów, gdy okoliczności nawet są pozornie wrogie moim zamiarom, wtedy pytam się samego siebie, jakby matka kazała mi w tym wypadku postąpić i czynię to, co uważam za jej prawdopodobne zdanie już nie oglądając się na nic“. Tak Wódz mówił o swej matce, tak młoda Polska niech mówi o Wielkim Wodzu, gdy w chwilach zwątpień obróci wzrok ku jego ludzkiemu życiu...więcej w książce

Bolesław Popowicz
generał brygady

Opinie o produkcie (0)

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium