Wytyczne programowe

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 25,00 zł 25.00

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939.

Reprinty: reprint wydania, [1936]. "Wytyczne programowe".

ilość szt.
Ocena: 0
Producent: Impuls
Kod produktu: A0A3-96300

Opis

Zagadnienie starszej młodzieży w organizacji harcerskiej w dużej mierze zostało już rozstrzygnięte. Zwyciężyła teza, że harcerstwo tej młodzieży winno przede wszystkiem dopomóc do wypracowania sobie światopoglądu.

Harcerstwo nareszcie dla tej młodzieży (w jej poczuciu) przestało być tylko zabawą, a stało się poważną pracą. Im większe masy młodzieży będą uważały harcerstwo jako pracę dla Polski, tem bliższe realizacji będzie hasło uharcerzenia społeczeństwa.

Wytyczne niniejsze spełnią swoje zadanie jeżeli wypełni je żywa treść pracy (podkreślam pracy) harcerskiej.

 

Trochę uwag o wytycznych programowych. W harcerstwie jest to pierwsza tego rodzaju publikacja. Ludzie niewżyci w treść naszej pracy czynili nam zarzut braku programu, zarzut ten był tylko częściowo słuszny. Bo jednak mieliśmy program zawarty w wymaganiach prób na stopnie i sprawności niemal od zarania istnienia harcerstwa. Program ten realizował każdy zastęp czy drużyna. Rozrost treści naszej pracy powodował coraz częściej przekraczanie ram obowiązujących wymagań prób; w tym stanie rzeczy stopnie i sprawności przestawały być wykładnikami istoty pracy, zaszła konieczność wypracowania programów samej pracy. Konieczność ta powstawała i stąd, że oto harcerstwo rozrosło się liczebnie, a rzeczą ogólnie jest znaną, że improwizacje wychowawcze o ile się udają, to tylko w małych grupach wychowanków; przy urabianiu mas trzeba jasno sprecyzowanych celów i metod...

Opinie o produkcie (0)

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium